Зібрання музею налічує понад 30 тис. пам’яток різних типів і видів, зокрема колекцію кам’яних статуй, предметів побуту, виробів декоративно-прикладного мистецтва, нумізматики, знаків і нагород, документів, меморіальних комплексів та ін., які характеризують історію міста, життя і побуту його мешканців від появи першої людини на території сучасної Горлівки до сьогодення крупного промислового міста Донбасу. Експозиція має 10 залів, що містять 3064 експонати представлені до уваги відвідувачів.
Головною ідеєю експозицій являється відображення особистості на всіх етапах розвитку міста, культурної спадщини міського етносу. Специфіка концепції музею історії міста Горлівки стала причиною персоніфікації більшості зібрань, присвячених конкретним представникам нашого міста: відомим та пересічним мешканцям, уславленим та рядовим, героям війни та праці, керівникам підприємств та робітникам. Найчисельнішими з меморіальних комплексів є: комплекс поета Донбасу П.Г.Безпощадного, космонавта О.О.Волкова. Унікальність несуть в собі й меморіальні документи, фотографії із сімейного альбому та Заповіт засновника Горлівки гірничого інженера П.М.Горлова, відомого шахтаря 30 – 50-их рр. ХХ ст. М.О.Ізотова, відомого футболіста сучасності С.С.Реброва, соліста Української національної опери О.М.Дяченка та інших. Завдяки ініціативі музейних працівників, музей створив велику самобутню колекцію сучасних писанок, мальованок, крашанок, яка нараховує близько 500 екземплярів. Стало доброю традицією на Великдень проводити в музеї Уроки писанкарства та відкривати виставки писанок, зроблених горлівчанами.
Одна з найбільших музейних колекцій – колекція музейних фотографій. Це – не тільки джерело документальної інформації з історії та культури краю, але й свідоцтво своєрідності і неповторності епохи. Колекція історико-побутових речей та етнографії – це відображення душі народу. Так, цікавими та неповторними є колекції скринь, цукерних обгорток, ялинкових прикрас, дитячих іграшок, рушників і т.д. В 2007 році до фондів музею надійшла колекція сувенірних ляльок різноманітних країн світу у кількості близька 200 екземплярів. В 2009 році ці ляльки стали основою виставки "Ляльковий карнавал". Втілюється розробка нових науково – дослідницьких тем в контексті сучасних явищ розвитку суспільства. Процес документування історико-культурних явищ безпосередньо пов’язаний з науково-дослідницькою роботою. До фондів музею потрапив весь архів шахтарського страйкового комітету і частково архів автомобілістів м. Горлівки. Ці документи мають не аби яке наукове значення для дослідників. Багаторічні наукові дослідження наукових співробітників музею втілилися в двох частинах наукового видання "Історія Горлівки в документах і матеріалах". Соціально-економічні зміни в суспільстві, країні, місті наприкінці ХХ століття, відбилася на темах наукових досліджень музею. Кризові явища також мали знайти своє вдбиття в музейній практиці. Тому була виділена спеціальна тема дослідження “Проблеми дитинства кінця другого – початку третього тисячоліть.” До фондів потрапили унікальні експонати, які відображають дитячу безпритульність, неблагонадійні родини, діяльність дитячих притулків, спец. інтернатів, явища з порушення прав дитини. Ця тема була розкрита в виставках "Зозулині діти" (1999 р.) і "Зозулині діти – 10 років потому" (2009 р.).
Багато цікавих ініціатив народилось в музеї історії міста Горлівка. Науково-практичні конференції "Генеалогія горлівчан", що проводяться вже майже 10 років, стали своєрідної візитівкою нашого музею і джерелом цікавих тем для експозиційної і дослідницької роботи. Науково-просвітницька робота втілилась в різноманітних програмах і проектах, розрахованих на різних споживачів. Дворічна програма "Віконце в історію", "Маленький громадянин, "Стежками минулого", "Музи в гостях у Кліо" та ін. Протягом багатьох років музей історії приймає участь у різноманітних конкурсах та фестивалях. На обласних конкурсах «Краща музейна виставка», «Кращий музейний проект» неодноразово ставаа переможцем, отримував гранти. Музей має нагороди: настольну медаль П.М. Горлова до 225-річчя з дня заснування міста; срібну настольну медаль «75 років Донецької області»; настольну медаль П.М.Горлова до 230-річчя з дня заснування міста. Адреса: 338017, м.Горлівка, вул. Пушкінська, 15 Телефон: (06242) 7-40-78 Час роботи: 8.30 - 15.30, вихідний - вівторок Наукові роботи, статті: Надгробные уникумы поселковых погостов г. Горловка (как источник выявления имен первопоселенцев) Скачать, MicrosoftWord, 51 Kb Генеалогічні дослідження в музеї історії міста Горлівка: універсальний масштаб і смисловий центр історії Скачать, MicrosoftWord, 96 Kb |