Музей мініатюрної книги ім. В.О. Разумова було створено на базі приватної колекції як міський 16 жовтня 1996 р. у власному будинку колекціонера. Першим директором музею був його засновник, Почесний громадянин міста Горлівки Веніамін Олександрович Разумов. У червні 2001 року, після його смерті, колекція, яка нараховувала 7008 міні та мікрокниг, згідно заповіту, стала власністю міста. Музею було надане нове приміщення, в якому він знаходиться по цей час.
Сьогодні колекція містить понад 10 000 міні- та мікро- книжок, що мають розміри: мініатюрні - до 10 см, мікрокниги – до 3 см. Це рукописні, друковані та виготовлені руками народних умільців старовинні, рідкісні, сучасні книжки з бересту, пергаменту, металу, паперу. Вони мають оправи й обкладинки як з традиційних матеріалів (бумвініл, ледерин, коленкор), так і з пластмаси, деревини, металу, шкіри. Книги видані в 57 країнах та викладені 103 мовами світу і охоплюють період від ХV ст. до сьогодення. В колекції є мікромініатюри: прислів’я на кінському, людському волоссі, виготовлені М.В.Савідовим (народний умілець з Казахстану), та одна з трьох книжок-пилинок М.Г.Маслюка (народний умілець з України), яка у 60 разів менша за розмір макової зернини. В музеї розміщено 20 тематичних експозицій, а саме: «Географія книги», «Казкові вернісажі», «Космос», «Словники», «Мікрокниги», «Світоч української літератури», «Війна в прозі та поезії», «Мінікниги видавництв України», «Мініатюрна Пушкініана», «Екслібриси», «Подарунки», «Музеї світу», «Срібне сторіччя російської літератури», «Релігії світу», «Мистецтво», «Калейдоскоп», «Стародавня література», «Політична література», «Античні мінікниги», «Література рідного краю». В Україні, навіть в Європі, іншого музею за подібною тематикою та складом експонатів немає. Діяльність музею направлена на культурно-просвітницьку, науково-дослідну, пропагандистську, консультаційну, методичну, видавницьку роботу, комплектування фондів, на збереження, популяризацію та використання колекції для прилучення громадян до надбань національної та світової історико-культурної спадщини, налагодження для цього міжнародних зв’язків з існуючими громадськими, муніципальними, державними та приватними структурами подібного напрямку в інших країнах світу. Музеєм проводяться науково-практичні міжнародні конференції, Разумовські читання, впроваджуються інноваційні методики щодо роботи з підростаючим поколінням, налагоджена співпраця з приватними музеями на колекціонерами світу, туристичними агентствами, розширені культурні зв’язки між Україною, Німеччиною, Росією, Азербайджаном, Казахстаном, Прибалтикою.
За часи існування колекції в статусі приватної вона експонувалася в м. Москва (Виставка досягнень народного господарства), в містечку космонавтів «Зірковий», в м. Києві на честь 1500-річчя міста, на святах Болдінської осені, щорічно на ярмарку слов’янської писемності в м. Донецьку. У статусі державного музею колекція демонструвалася на Всеукраїнському форумі інтелігенції, виставці ЕКСПО - Донбас, щорічно виставляється на обласних заходах «Преса та Донеччина», а також експонується у містах донецького регіону. Музей запрошувався та прийняв участь у Міжнародній конференції (м. Одеса), у другому Всеукраїнському музейному фестивалі (м. Дніпропетровськ), у XI-ому міжнародному книжковому фестивалі «Світ книги» (м. Харків) та у фестивалі мистецтв України (м. Київ), нагороджений Дипломами, Почесними грамотами, ювілейною медаллю П.М. Горлова. Адрес: м.Горлівка, пр.Перемоги, 57 Телефон: (0624) 55-27-75 Час роботи: 8.00 - 16.30, час прийому відвідувачів 9.00 - 15.00, вихідний - середа Электронный адрес: Данный адрес e-mail защищен от спам-ботов, Вам необходимо включить Javascript для его просмотра. Сайт: http://www.mmk.ucoz.org |